> Kas ir pirts?

> Pirts tradīcijas pasaulē

> Ja esi izlēmis nopērties...

>> Pirts dziednieki iesaka

>> Padomi

>> Pēršanās

>> Masāža

>> Vieglu garu

>> Kontrasta procedūras

> Pirts procedūru iedarbība

> Pirts lietas

> Pirmā palīdzība

> Vairāk par alu

> Pirts kurināšana

> Ja esi nolēmis celt...

> Veselīgam dzīvesveidam

> Ūdens procedūras

> Fitoterapija un aromterapija

> Skaistumam un veselībai

> ---separator---

> Ifrasarkano staru siltuma sauna

> Sieviete un pirts

> Pirts un sports

> Latvijas Pirts Savienība

Pirts lietas
Iebūvējamās pirtis
Pirts kubls
Interesantākie pirts piedāvājumi
Pirts projekti
Pirts būvniecība (guļbūve, koka karkass, frēzbaļķu pirts)

Anekdotes par pirts tēmu.
Karikatūras

Par konkursa atklāŠanu laicīgi paziŅosim!

Pirtslietas viesojas

Forums

Sludinājumi

Pieteikties uz e-jaunumiem

27.
novembris
2020
KRISTĪNES APSĪTES METODE

Kristīnes Apsītes pēršanās metode

PIRTS BAUDA

Kristīne Apsīte

 

 

 

 

 

Kad sestdienās baudu pirts priekus, ar gandarījumu konstatēju, ka šādi ne tikai lieliski attīru augumu, bet arī ievērojami ietaupu ūdeni. Cilvēks, kam augu diennakti brīvi pieejams silts ūdens vannas istabā, katru dienu lieto dušu un tā ik reizi izlieto vismaz 6 spaiņus ūdens. Vienreiz nedēļā viņš gremdējas vannā, kur saiet ap 200 litriem ūdens. Tā vien šķiet, ka tīrīgs pilsētnieks nedēļā izlieto vismaz 600 litrus ūdens. Laucinieki, īpaši pēc vasarā piedzīvotā sausuma, tā šķaidīties nevar atļauties. Parēķināju, ka, ejot pirtī, es izlietoju spaini ūdens matu mazgāšanai un tad vēl vairākas krūzes pirts garam. Un viss, bet esmu tīra līdz nākamajai sestdienai.

Pirti var pielīdzināt baznīcai. Tikai pēc tam, kad miesa nolikusi nedēļā uzkrāto smagumu, gars spēj ieiet svētnīcā. Pareizi uzcelta un iekārtota pirts dod labu veselību, možu garu un lieliski attīra vislielāko orgānu — ādu. Man vistīkamākā šķiet latviešu pirtiņa, kur nav pārlieku karsts, uz akmeņiem tiek mests smaržīgs gars un var vicināt kuplas, dažādu augu slotiņas. Piršošanās lielmeistari šajā rakstā diez vai atradīs ko jaunu, gribu šajā pelēkajā laikā jūs iedvesmot regulāri rūpēties par savu augumu un tad arī gars lidos.

Iemērc slotiņas

Ja pirtī iešana nav pēkšņa iegriba vai gadījums, tad laikus vajag iemērkt slotiņas. Vasarā, kad peramies ar tikko sietām, dažādu augu slotām, pietiks, ja tās apliesiet ar vēsu ūdeni pāris stundas pirms pēršanās. Bet žāvētās slotiņas vajag mērcēt vismaz 12 stundas, kaut citi iesaka to darīt visu diennakti. Nekādā gadījumā nevajag augus pārbiedēt, aplejot ar verdošu ūdeni — lapas lāga neturēsies pie zariem. Uz iemērktajām slotām vajag uzlikt slogu, lai nepeld pa virsu, bet vēlāk var apsegt ar slapju drēbi, lai visas lapiņas vienmērīgi uzsūktu ūdeni.

Lāvas labiekārtošana

Parasti jau pirtī sildās uz neapklātas lāviņas. Agrāk uz lāvas dēļiem liku siena vai svaigas zāles kārtu ko apsedzu ar nolietotu palagu, lai smilgas nelien dibenā. Liku arī svaigas papardes, bet tad radās aizdomas, ka dažiem cilvēkiem no šiem mīkstajiem klājumiem rodas pumpaina alerģija un atteicos no jaukajām izjūtām un sutīgās pirts gultiņas. Bet tik un tā — iesaku. Gribu atgādināt, ka sēžot uz augšējās lāvas, galvai no griestiem būtu jāatrodas vismaz 30 cm attālumā.

Gatavošanās pirtij

Nereti pirts dienā ierodas ciemiņi. Tad nu namamāte ir muļķīgā situācijā, jo pieklājība liek ciemiņus uzcienāt, taču pirtī paēdušam iet ir ļoti smagi un neveselīgi. Bet gatavot cienastu pēc pirts nav spēka… Tomēr viesmīlības dogmas ir jāaizmirst un labsajūtas labad labāk neko neēst. Tomēr esmu novērojusi, ka vismaz es tukšā dūša nevaru izturēt pirts slodzi, te var līdzēt augļi un krabju nūjiņas. Pienu dzert nevajadzētu, jo tas, tiekoties ar kuņģa skābi, saiet biezpienainā pikā un atkal esam ieguvuši kluci vēderā. Sulas un tējas gan ir labu labās.

Pirms iešanas karsētavā jāsamitrina āda ar remdenu ūdeni, bet par ziepēm vispār aizmirstiet! Zintnieki saka, ka ziepju un ūdens tvaiku savienojums slikti ietekmē veselību. Pēc kārtīgas pirts jāizmazgā tikai mati, nekāda ziepēšanās un poru aizlīmēšana! Galvā uzliec cepuri, nevajag nemaz pirkt dārgās mices speciālizētajos veikalos, arī no tīras vilnas adīta cepurīte pasargās galvu no pārkaršanas.

Ieklausies sevī

Pirtī vajag ļauties savām izjūtām un nevis jāseko citu varoņdarbiem. Vasarā pats ej siet savas slotas un plūc katru augu, kas uz tevi skatās. Pa vidu liec augus: asinszāli, piparmētru, lupstāju, dievkociņu, pelašķi, papardi, raudeni; apkārt dažādus zariņus: lazdu, alksni, liepu, ievu, ceriņu, vītolu, apsi, ozolu un tad visapkārt lokanus bērza zariņus. Ziemai paredzētās slotas tomēr iesaku siet tikai no bērziem, jo citi augi peroties nomet lapas un pēriens tad vairāk līdzinās kāvienam.

Sildīšanās

Cepure galvā, āda mitra, rāpies uz lāvas. Sagaidi pirmos sviedrus un tad ej noskaloties. Augums vēl nav lāga iesilis, ja jūti, ka jāiet tūdaļ siltumā, dari tā. Otrajā sildīšanās reizē iesaku uz ādas uzklāt veikalā nopērkamo skandināvu pirts sāli. Man ļoti patīk tas ar lavandām vai oranžs ar burkāniem un ananāsiem. Tad sviedri sāk skriet aumaļām, tikai jāsargās, lai sāls neiekļūst acīs vai pušumos, sāpēs. Īpaši iezied vietas, kas smeldz, lai veicinātu šlaku izdalīšanos. Ļoti nomierinošs pasākums ir pašrocīga vecās ādas norullēšana. Lai veicinātu svīšanu, uzmetiet uz akmeņiem garu un, vicinot slotiņu, izlīdziniet gaisa masas.

Kad rodas sajūta, ka nu gan jāiet laukā, dari tā, tikai nesteidzies, ka nepaslīdi. Noskalo augumu ar vēsu ūdeni, ja gribas kliegt, dari tā, ne velti ziloņi arī taurē, gāžoties upē. No eļļainās sāls augums kļuvis maigs un smaržīgs, bet sāls iedarbība turpināsies arī nākamajā sildīšanās reizē. Ietinies dvielī un, laimīgi elpojot, skaties uz horizontu. Kad paliek vēsi, atgriezies pirtī.

Pēršanās

Trešajā reizē varētu jau domāt par pēršanos, tikai iepriekš jāuzsildās. Var ar lietotiem kafijas biezumiem vai klijām norīvēt raupjākās ādas vietas un taukaino degunu. Kad jūti, ka esi gatavs pērienam, lūdz, lai to paveic mīļš cilvēks. Nekad neļauj sevi pērt cilvēkam, kas tev ir netīkams, kaut arī tas būtu visviedākais pirtnieks, kas tev sola visbrīnišķīgākās dzīves pārmaiņas.

Vispirms uz akmeņiem uzlej garu, tad ar slotiņām virs pēršanai pagrieztās muguras iegriež gaisu un tad per ar divām slotiņām «augstu ceļot, viegli laižot». Vispirms gan vajag 3 reizes ar abām siltajām slotām peramo nobraucīt virzienā no pleciem uz pēdām. To pašu izdara pēršanas beigās. Peroties viegli un nedaudz iegriežot slotiņu, var panākt burvīgākas izjūtas, nekā no visa spēka zvetējoties.

Pērt sāk no pēdām un virzās uz augšu. Tad pa sāniem un rokām uz leju. Iegriež slotās silto garu un pasilda krustus. Kad peramais apgriezies uz muguras, priekšu per līdzīgi, saudzīgāk apstrādājot vēderu un sirds rajonu. Beidzot karsto gaisu ar riņķveida kustībām no pēdām aizvada līdz saules pinumam. No lāvas celies lēni, jo var sareibt galva, tad lēniņām jāiet iegremdēties aukstā ūdenī. Ziemā, kad uzkritis pūkains sniegs, iesaku izmantot šo ūdens veidu, tas līdzinās rasas procedūrām vasarā.

Strauja temperatūras maiņa labvēlīgi ietekmē centrālo nervu sistēmu, sirds asinsvadu sistēmu, veicina vielmaiņu un atjauno muskuļu spēku. Bet ar pašmocībām gan nevajag nodarboties. Pazīstu cilvēku, kurš tik ilgi tupēja dīķī, līdz sagaidīja klīniskās nāves tuvumu. Toties daudzi, arī viņš, zina, ko nozīmē izjūtas, kad pēc enerģētiskās pēršanas iegremdējoties līdz matu galiem aukstā ūdenī, izjūtams efekts, ko rada smalkā ķermeņa daļēja atdalīšanās no fiziskā. Tā ir narkotiska baudas sajūta, pēc kuras tiecas ikviens, kas kaut reizi to pieredzējis.

Dievdusa

Un nu seko pats jaukākais: ietinies siltā halātā, uzvelc vilnas zeķes, sasedzies un paguli. Mācītājs Krists Kalniņš pēc pēršanās parasti aizmieg Dievdusā. Kad baudīta atelpa, ej vēlreiz sildīties un pērties, atkal satuntuļojies un baudi brīnišķās izjūtas, kad nekur nav jāsteidzas, ir tikai vienīgi miers un laime. Es vēl palūdzu, lai mans dzīvesbiedrs ar «Ekoell» masāžas eļļu man izmasē muguriņu.

Kaut daudzi domā, ka regulāri lieku sevi kopt kosmētiķei, atzīšos, ka pati tieku ar sevi galā. Dabiskas maskas gan negatavoju, bet pērku tās veikalā. Uzziežu uz sejas masku, rokām un kājām ir dabiskie «Ekoell» krēmi un skaistums manī ieplūst pa visām šūniņām. Var sākties jauns darba cēliens.
PIRTS KATALOGS, Pirtis, viesu mājas, atpūtas mājas, kempingi, pirtnieki

Pirts/atpūtas vietas PIEVIENOŠANA katalogam

Seko Pirtslietas.lv TWITTER.com

PIRTS BŪVNIECĪBA (GUļBŪVE, KOKA KARKASS, FRĒZBAļķU PIRTS)

Pirts kubli par
ražotāja cenām!

Pirts - saunas iebūvēšana mājā/dzīvoklī

www.zemnieks.info
(veselīgi lauku produkti no zemniekiem)

KAS/KUR/KAD arhīvs

 Jūsu reklāma poŗtālā tikai no 1Ls dienā >Vai Jums būtu interese iestāties ''Pirts mīļotāju'' klubiņā?
 Ja tāds būtu, tad noteikti pievienotos.
 Nē, mani tas neinteresē.
 Vajadzīga papildus informācija.
Par mums Statistika