> Kas ir pirts?

> Pirts tradīcijas pasaulē

> Ja esi izlēmis nopērties...

> Pirts procedūru iedarbība

> Pirts lietas

> Pirmā palīdzība

> Vairāk par alu

> Pirts kurināšana

> Ja esi nolēmis celt...

>> Nedaudz par pirti

> Veselīgam dzīvesveidam

> Ūdens procedūras

> Fitoterapija un aromterapija

> Skaistumam un veselībai

> ---separator---

> Ifrasarkano staru siltuma sauna

> Sieviete un pirts

> Pirts un sports

> Latvijas Pirts Savienība

Pirts lietas
Iebūvējamās pirtis
Pirts kubls
Interesantākie pirts piedāvājumi
Pirts projekti
Pirts būvniecība (guļbūve, koka karkass, frēzbaļķu pirts)

Anekdotes par pirts tēmu.
Karikatūras

Par konkursa atklāŠanu laicīgi paziŅosim!

Pirtslietas viesojas

Forums

Sludinājumi

Pieteikties uz e-jaunumiem

02.
jūnijs
2020
PAR VISU ...

Pirts būvniecība, celtniecība, pirts pareiza ierīkošana, aprīkošana, ģimenes pirts mājas celšana
Visiem kas ir izlēmuši celt pirti, jāatceras, ka šo celtņu ekspluatācija ir saistīta ar paaugstinātu uguns bīstamību.

Pirti vislabāk celt ezera vai upes krastā, kuru no vējiem aizsargā lieli koki. Vislabākā pirtiņa būs tā, kura tiks veidota tikai no koka, ieskaitot pamatus un jumtu. Jāatceras, ka lai uzceltu pirti ir nepieciešami dažādu koku šķirņu kokmateriāli. Pamatu stabiem, pirmajam sienu kronim, grīdas pamatiem var lietot ozola baļķus (nenokaltušu koku). Nākošajiem apakšējiem sienu kronim noderēs priede, labāk lapegle. Griestiem un sienu apšuvumam noderēs egles un liepas kokmateriāli. Lāvas un solus var pagatavot no liepas koka. Īpaši labi ir ieplānot pirts celtniecību no ciedra. Lielākās pirtīs lāvas izvieto paralēli П – veidā. Ja pirtiņu uzceļ no svaigi zāģētiem kokiem (nežāvētiem), tā vienu gadu žūs un lai to apsildītu būs nepieciešams lielāks kurināmā daudzums. Labāk ir celt pirti jau no iepriekš izžāvētiem kokmateriāliem. Nav pieļaujams, ka pirts iekšpusē izmanto krāsas un lakas.

Lai vieglāk notecētu un uzsūktos mazgājamie ūdeņi pēc pēršanās izvēlas paaugstinātas vietas. Pirts lielums jāizvēlas tā lai, lai tajā varētu ērti izvietot malkas krājumus un inventāru. Pirts celti plāno ar logiem uz rietumiem, lai vakara saule ilgāk apgaismotu pirti un radītu mājīgums sajūtu. Pirtī, protams, labāk ir izmantot koka traukus un nevis plastmasas.

Ceļot ģimenes pirti laukos ieteicams izveidot atsevišķi mazgāšanās telpu. Lai tur varētu mazgāties tie ģimenes locekļi, kuriem nedrīkst vai nevar apmeklēt pērtuvi lielā karstuma dēļ. Ģimenes vajadzībām parasti ir pietiekoši plānot nelielas platības pērtuvi, mazgāšanās telpu un nelielu priekštelpu. Laukos nereti ceļ pirtis tikai ar pērtuvi kuru izmanto arī kā mazgāšanās telpu un nelielu priekštelpu. Tādas pirts izmēri ir 2.5X4.5 metri, vai 1.2X5.2 m, vai 5-6 kvadrātmetri. Šādā pērtuvē, lai ekonomētu platību lāvas izvieto Г – veidā. Ģimenes pirti var celt kā virtuves turpinājumu, tādā veidā izmantot vienu un to pašu krāsni, sanitāro un ūdens vadu. Plānojot pirts lielumu vienam cilvēkam vidēji jāparedz 2.0-2.5 metri liela platība. Pērtuvē ir jāparedz kā minimums, lai vismaz viens cilvēks varētu ērti nogulties uz lāvas. Tāpēc, kā minimums vismaz vienai pērtuves sienai ir jābūt 1.8 - 2 metru garumā. No tā izriet, ka vismazākā pirts var būt 1.8X2 m liela. Pirmo lāvu ieplāno krāsns akmeņu virsējās kārtas līmenī, aptuveni 1 m no grīdas. No tā izriet, ka pērtuves augstumam jābūt ne mazāk kā 2.1 metrs.

Krievu guļbaļķu pirtī, atkarībā no tās augstuma, pērtuves lāvas izveido vienā, divos vai trijos līmeņos. Gar sienu, kurā  ir lodziņš novieto solus, pērtuves stūrī novieto krāsni ar akmeņiem, kuru kurina ar malku. Pērtuves kopējā platība jāizvēlas pēc iespējas mazāka, tomēr lai neciestu komforta sajūta. Jo mazāka pērtuve jo mazāk būs nepieciešams izlietot kurināmo, lai to apsildītu.

Visvienkāršākais variants ir celt no guļbaļķiem, atsevišķi no dzīvojamās ēkas, vienkāršu pirti – saunu. Reizēm šādai vieglai pirtiņai par pamatiem izmanto zemē padziļināti ieliktus akmeņus. Tā tiek plānota ar vienu telpu, kuru izmanto gan kā pērtuvi, gan kā mazgāšanās telpu. Tajā arī noģērbjas. Apkurei izmanto malkas krāsni vai elektrisko apkures krāsni, kuru novieto telpas stūrī. Pērtuvē kuras platums ir 2,16 metri, augstums 2 m, var izvietoties 3-6 cilvēki. Trīs lāvas, kuru platums ir 60 cm izvieto pakāpienu veidā vienu virs otras. Lai izveidotu šādu pirti – saunu nepieciešams vismazākais celtniecības materiālu daudzums un ieguldītais darbs. Šāda pirts ir ļoti neērta, jo apģērbties karstajā pērtuvē nav patīkami. Vēl vienas pērtuves izmēri – laukums 3.6 kvadrātm, augstums 2 m, lāvas platums 80-90 cm, lāvas izvieto 80-90 cm augstumā no grīdas.

Krāsni pirtī visbiežāk ieplāno tā, ka vienā tās siena apsilda priekštelpu. Vēlams, lai krāsns durtiņas būtu priekštelpā, tad pieliekot malku nebūs lieki jāvēdina pērtuve. Krāsnī izveido iespēju sildīt ūdeni. Bez tam pērtuvē ir jāparedz vieta aukstā ūdens traukam un plauktiņš kur glabā mazgāšanās priekšmetus. Priekštelpā izvieto solus, pakaramos, galdiņu, tahtu, aptieciņu, plauktiņus personīgās higiēnas lietām. Ja pirti izmanto arī ziemā obligāti ir jāparedz priekštelpas apsildīšana. Vislabāk izveidot nelielu koridoru, kurā durvis izved no pērtuves un priekštelpas – atpūtas telpas. Tādā veidā visas trīs telpas būs iespēja apkurināt ar vienu krāsni.

Lai celtne ilgāk kalpotu un neplaisātu izveido pamatus. Pamatu veids ir atkarīgs no grunts veida. Ja grunts ir viendabīga, blīva un sausa, baļķus (apstrādātus ar antiseptiķi) var izvietot uz lieliem dabiskiem akmeņiem. Starpas starp akmeņiem aizpilda ar māliem. Ja grunts nav viendabīga, ir mitra un nelīdzena izveido nopietnākus pamatus (lentveida vai stabiņveida pamatus). Parasti izveido stabiņveida pamatus no betona vai ķieģeļiem.

Visparastākā un visvecākā pirts celtne ir dūmu pirts. Tā ir baļķu celtne ar vienu telpu. Apsildīšana tiek veikta ar ugunskuru, kurš deg telpas centrā zem akmeņu kaudzes. Dūmvadu nav un dūmi cirkulējot pa telpu sasilda telpu, lāvas un izplūst ārā pa šķirbām jumtā. Šādas celtnes tiek celtas arī mūsdienās, iespējams vairāk lai gūti neparastas baudas. Somi šādas būves izveido gandrīz zem zemes. Virspusē tiek izveidots jumts, kas kalpo arī kā terase, ko izmanto kā ģērbšanās vietu.

Lai varētu veikt kontrasta procedūras izveido baseinu pirts priekšā 6X3 m lielu un 1.3-1.7 m dziļu. Baseina dibenu izveido ar slīpumu uz pirts pusi. Baseina sienas var izveidot no 12-15 cm betona slāņa. Lai baseinu varētu iztīrīt un nomainīt ūdeni ierīko ūdens novadīšanas atveri un cauruli baseina dibenā, kurai var pievienot elektrisko sūkni. Var ieplānot atsevišķu dušas telpu, tur ierīkojot kontrasta dušas.

Vēl viena plānojuma izmēri – lietderīgā kopējā platība 35 kvadrātm., priekštelpa 4 kvadrātm., dušas telpa 2 kvadrātm., pērtuve 4 kvadrātm.

Plānojot pirts telpas un apkures sistēmu jāņem vērā, ka jānodrošina pastāvīga temperatūra – pērtuvē kā minimums 50 C, mazgājamā telpā – aptuveni 40 C, priekštelpā ne mazāk kā 20 C. Nedrīkst pieļaut caurstaigājamas telpas. Vēlams lai durvis atrastos perpendikulārās sienās, viena pretī otrai. Pirts pērtuves durvis ieplāno šauras un zemas – 180 cm no grīda un 70-75 cm platas. Slieksni ieplāno  10-15 augstu.

Logu pērtuvē ierīko tā, lai varētu sēžot uz lāvas vērot apkārtni un gūt patīkamas emocijas. Aptuveni 60-70 cm no grīdas. Šādi ierīkots logs samazinās siltuma zudumu, jo kā zināms siltai gaiss koncentrējas pie griestiem. Mazgāšanās telpā logu ieplāno cilvēka galvas augstumā, tādā veidā var izvairīties no nepieciešamības lietot aizkarus.

Logus ieplāno izvietot ar garāko malu paralēli grīdai. Loga augstuma un platuma attiecības 2:3 – 3:4. Tradicionālie izmēri pērtuves un mazgāšanās telpas logiem – 30X40, 40X60, 60X80 cm. Atpūtas telpā logus ierīko pēc brīvas izvēlnes.

Plānojot pirti nav svarīgi ieplānot bēniņu telpu. Svarīgi ir ieplānot pareizo pērtuves telpas augstumu. Pareizi iekārtojot ventilāciju vidēji lielai pērtuvei pietiekoši ir 2.3 metru liels augstums (lai sēžot uz augšējās lāvas virs galvas paliktu vēl 0.5 m brīva vieta). Grīdai pērtuvē (lai maksimāli saglabātu siltumu) jāieplāno 15 cm augstāk par mazgājamās telpas grīdu. Bet mazgājamās telpas grīdu ieplāno par 3 cm zemāk kā priekštelpas (noģērbšanās telpas) grīdu. 

Plānojot pirts celtniecību vēlams ieplānot pietiekoši ērtu atpūtas telpu, kaut gan tā nav obligāta. Paredzot atpūtas telpu jāpievērš uzmanība tās iekārtojumam, lai atpūšoties gūtu maksimāli daudz labas emocijas, justos komfortabli.

Pērtuvē var ieplānot noņemamas lāvas, tādā veidā var lieliski iztīrīt un izžāvēt telpu. Lai neapdedzinātos un arī higiēnas nolūkos paredz iespēju virs lavām novietot koka (tekstila) paklājiņus.
PIRTS KATALOGS, Pirtis, viesu mājas, atpūtas mājas, kempingi, pirtnieki

Pirts/atpūtas vietas PIEVIENOŠANA katalogam

Seko Pirtslietas.lv TWITTER.com

PIRTS BŪVNIECĪBA (GUļBŪVE, KOKA KARKASS, FRĒZBAļķU PIRTS)

Pirts kubli par
ražotāja cenām!

Pirts - saunas iebūvēšana mājā/dzīvoklī

www.zemnieks.info
(veselīgi lauku produkti no zemniekiem)

KAS/KUR/KAD arhīvs

 Jūsu reklāma poŗtālā tikai no 1Ls dienā >Vai Jums būtu interese iestāties ''Pirts mīļotāju'' klubiņā?
 Ja tāds būtu, tad noteikti pievienotos.
 Nē, mani tas neinteresē.
 Vajadzīga papildus informācija.
Par mums Statistika