Izdrukāts no: http://pirtslietas.lv/web/index.php?id=400141&printDocument=true
Datums: 01.06.2020 04:34

Kā lekt āliņģī?

Pielietot šīs procedūras vajag uzmanīgi un prātīgi.  Nedrīkst aizmirst, ka procedūras ilgums ir atkarīgs no ķermeņa masas.

Lai varētu strauji ielekt āliņģī vai sniega kupenā, iepriekš ir pakāpeniski jāpierod. Nepierodot ir risks saslimt. Organismu pakļaut aukstumam var tikai pēc kārīgas sakarsēšanās, vēlams pēc otrās iešanas pērtuvē. Kontrasta procedūras ilgums nedrīks pārsniegt 10-15 sek. Pēc tam jāatgriežas pērtuvē uz 1-2 min un kārtīgi jānorīvējas ar dvieli. 

Lai pierastu, jāsāk ar siltu dušu, pakāpeniski pazeminot ūdens temperatūru. Pirmajām reizēm aukstajā ūdenī jābūt ļoti īsām. Ļoti svarīgi. lai pieradums veidotos pakāpeniski. Procedūru jāpārtrauc, tiklīdz rodas auskstuma sajūtu. Galvu nevar gremdēt aukstajā ūdenī, jo ir risks saslimt.

Kad pieradums ir izveidojies, var sākt aprīvēties ar sniegu vai sākt peldes āliņģī. Ar sniegu miesu vajag ierīvēt ar enerģiskām kustībām. Labāk šo procedūru nepielietot vējainā laikā. Ja tomēr ir vēlme, tad labāk to darīt aizvējā. Vasarā var lekt ūdenī bez iepriekšējas sagatavošanās. Uzskata, ka ledainās peldes ir īpaši veselīgas vēlā rudenī, kamēr ūdens vēl nav sasalis. Veidojas arī estētisks efekts, kad apkārt peldētājam upes ūdenī atmirdz mazi ledus gabaliņi ar kristālisku skaņu.

Aukstā pelde: ūdens temp. 4-10° C, ilgums 10-15 sek.
Ja peldes laikā ūdens temp. 16-20° C, ilgums 5-7 min. - liels risks saslimt.

Iesācējiem temperatūru kontrastam nav ieteicams būt lielākam 10-20°, pieredzējušiem, norūdītiem - līdz 40° C.