Izdrukāts no: http://pirtslietas.lv/web/index.php?id=400140&printDocument=true
Datums: 01.06.2020 05:52

Pirts procedūras iedarbība uz organismu

Kontrasta procedūras ir vienas no galvenajām pirts apmeklējuma laikā. Pirts cienītāji pēc karsēšanās un pēršanās mīl pabūt ledainā ūdens peldē āliņģi, upē, baseinā vai sniegā.

Tāpēc pirtis cenšas celt pie upēm, ezeriem vai citām ūdenstilpēm. Pielietot šīs procedūras vajag uzmanīgi un prātīgi, īpaši apmeklētājiem ar vāju veselību, jo par daudz atdzist un saaukstēties ir pavisam vienkārši. Jāatceras, ka temperatūras maiņai ir jābūt straujai un neilgai. Pieņemot lēmumu izdarīt šīs procedūras, jāizvērtē katra organisma īpatnības. Nedrīkst aizmirst, ka procedūras ilgums ir atkarīgs no ķermeņa svara - jo smagāks ir cilvēks, jo ilgāk var atļauties procedūru. Pie šādām norūdīšanās procedūram ir labi pieradināties jau bērnībā.

Izdarot medicīniskus novērojumus ledainās peldes laikā, ir konstatēts, ka organisms izdala ļoti lielu enerģijas daudzumu. Šāda veida organisma satricinājums ieteicams tiem, kuriem ķermenis paātrināti novecojis mazkustīga dzīvesveida dēļ. Teicama profilakse, lai izvairītos no saaukstēšanās. Paaugstinās un normalizējas imūnsistēmas darbība. Pozitīvi ietekmē un trennē sirds-asinsvadu sistēmu, asinsvadiem strauji saraujoties un paplašinoties. Zemā temperatūra tonizējoši iedarbojas uz sirdi. Lieliski palīdz nervu sistēmas saslimšanu ārstēšanā. Palielinās iekšējais enerģijas lādiņš, parādās mundrums un labs garastāvoklis. Ir arī ļoti labs kosmētisks efekts, noregulējas sviedru un tauku dziedzeru darbība.Straujo poru atvēršanās un aizvēršanās efektu rezultātā āda kļūst elastīgāka. 

Organisma reakciju var aprakstīt vairākos etapos:

  • Pirmā etapa laikā zemās temperatūras iedarbībā notiek kapilāru saraušanās, āda strauji paliek bāla, tad sāk darboties termoregulācijas sistēma un ādas audos notiek intesīvāka asinsrite.
  • Otrā etapa laikā āda kļūst sārta, pa visu ķermeni izplatās siltuma un mundruma sajūta, kas ir signāls procedūras beigšanai.
  • Trešā etapa laikā asinsrite samazinās, āda iegūst zilganu nokrāsu, kas liecina par to, ka organisms ticis pakļauts atdzišanai.